Сантех Сервис
в городе Хмельницкий
Услуги Cантехника г. Хмельницкий
nsmbud@gmail.com
Пн — Сб с 09:00 до 19:00

Що таке водоносний шар і де він знаходиться

АКЦІЯ
До кінця на послугу "Все під ключ" отримуєте виїзд спеціаліста до Вас, прорахунок і доставка матеріалів, кошторис абсолютно - БЕЗКОШТОВНО

Все більше міських жителів вважають за краще проводити вихідні далеко від шуму мегаполісу, на лоні природи. Але, перш ніж будувати заміську садибу, варто звернути увагу на наявність та якість підземних вод на вибраній ділянці, особливо якщо її неможливо підключити до центрального водопостачання.

Що таке водоносний шар

Що таке водоносний шар

На різних шарах ґрунту знаходиться ґрунт, здатний пропускати та накопичувати воду тим чи іншим чином. Саме він і називається «водоносним шаром». Одні з них придатні тільки для господарських або виробничих потреб, інші можна використовувати для отримання питної води, треті поставляють цілющу мінеральну воду, інші сприяють отриманню електроенергії. Залежно від пролягання водоносного шару воду з нього можна отримати шляхом розміщення колодязя, свердловини або навіть потужного насоса. Чим глибша вода — тим важче її дістати, і для повсякденного використання надто глибокі свердловини не потрібні.

Типи водоносних шарів

Ґрунтові води

Шар, званий «верховодкою», складається із гравію чи піску. Він знаходиться на глибині від 1 до 4 метрів від поверхні, але є не в будь-якій місцевості. Завдяки нерівному розміру і хаотичному розташуванню великих і дрібних частинок грунту, вода затримується в порах, що утворюються. Попадає вона туди шляхом фільтрації опадів чи води із водойм верхніми шарами грунту. Мінусів з погляду людини у верховодки кілька:

  • Вона непостійна. Наявність цього шару може залежати від розташування, пори року, погоди та інших зовнішніх умов. Відповідно, на неї не можна розраховувати як на постійне джерело води.
  • Керівник не підходить для отримання питної води. Зазвичай вода із верхнього водоносного шару насичена органічними забрудненнями.
  • Її недостатньо навіть для постійного поливу.
  • Наявність цього водоносного шару – скоріше мінус для ділянки, ніж плюс. Там, де є піщано-гравійний прошарок, здатний накопичувати вологу, важко закласти міцний і довговічний фундамент для будівлі — велика ймовірність того, що будівля «попливе» найближчої весни, разом із таненням снігів.
Ґрунтові води

На відміну від верхівки, грунтові води постійні: вони є скрізь, відрізняється лише глибина їх розташування та кількість. Вода, проходячи крізь верхні шари ґрунту, скупчується в порожнинах, що вирувалися між пластами суцільних водотривких відкладень. Ґрунтові води поповнюються із водойм, від опадів та танення снігів. Така вода набагато більше підходить для господарських та виробничих потреб, але розташування водоносного шару також варто враховувати під час будівництва будівлі.

Криниці, побудовані на ґрунтових водах, дозволяють забезпечувати:

  • Господарські потреби, такі як прання, полив, миття автомобілів та інвентарю.
  • Повсякденні потреби — цю воду можна пити і використовувати для миття посуду, але тільки після ретельної фільтрації та кип’ятіння.

Міжпластові води

Міжпластові води

Під шаром ґрунтових вод, відокремлений від них непроникними або слабопроникними гірськими породами, знаходиться міжпластовий водоносний шар. Вода накопичується в тріщинах і порожнинах, куди потрапляє шляхом інфільтрації ґрунтових вод через слабопроникні шари ґрунту. Міжпластові води відносяться до напірних і використовуються для:

  • Господарських та виробничих потреб.
  • Рекреаційних цілей (мінеральні води).
  • Одержання електроенергії (геотермальні води).

Міжпластові води відносяться до відновлюваних природних ресурсів, відповідно, крім буріння та обладнання, вам знадобиться також врегулювати питання з дозволом на буріння та реєстрацією свердловини на своїй ділянці. Така свердловина може знадобитися для отримання питної води або мінерального джерела.

Як знайти водоносний шар

Народні методи

Як знайти водоносний шар

Насамперед слід звернути увагу до кореневу систему рослин, поширених у досліджуваної області. Чим глибше сягає коріння — тим далі від поверхні водоносний шар.

Другим древнім та інтуїтивно зрозумілим способом є спостереження за природними явищами: там, де вода ближче, буде вища її випаровування, а значить ранковий літній туман буде густішим, ніж в інших місцях.

Третій спосіб має велику точність — необхідно в глиняний посуд помістити 1-2 літри поглинаючого матеріалу — наприклад, просушеного селікагелю. Посуд із селікагелем слід зважити, після чого, щільно прикривши тканиною, закопати в землю на глибину до двох метрів. Через кілька днів селикагель вбере деяку кількість вологи з ґрунту, і чим важчим стане наш горщик — тим ближче він знаходився до води.

Популярний спосіб

І до цього дня не втрачає своєї популярності метод пошуку підземних вод за допомогою «рамок» — алюмінієвого дроту, зігнутого під прямим кутом на 10 сантиметрів від краю. 40-сантиметрових відрізів дроту потрібно два, вони нещільно розташовуються в «рукоятках», метою яких є вільний рух «рамок» у руках.

При пошуку води рамки слід тримати перед собою на невеликій відстані таким чином, щоб кінці дроту дивилися суворо вперед. При акуратному русі дільницею, можна побачити, що у одному чи кількох місцях рамки почнуть рухатися у протилежні боку, щоб зрештою перетнутися. Місце, позначене «хрестом» цих рамок, швидше за все, більше підходить для розташування колодязя, ніж решта.

Сучасний спосіб

Сьогодні для визначення глибини пролягання ґрунтових та ґрунтових вод використовують пробне буріння. Бур може мати невеликий діаметр та відповідну розмітку. Якщо потрібно виявити грунтові води, достатньо діаметру в 10 сантиметрів Щоб дістатися до грунтових, потрібно бур побільше — до 20 сантиметрів в діаметрі. Зазвичай для господарських потреб вистачає глибини 4-6 метрів, для питної води — до 18 метрів.

Визначення глибини та якості підземних вод може допомогти не тільки правильно розташувати свердловину чи колодязь, але й закласти довговічний фундамент дачного будинку чи садиби. Вода потрібна людині, але тільки правильне поводження з нею безпечне.

Оставьте комментарий